Trójwieś Kuchnia tradycyjna

Na kształt tradycyjnej kuchni beskidzkich górali w największym stopniu wpłynęły codzienne zajęcia mieszkańców regionu – w szczególności hodowla krów i owiec, a także słabo rozwinięte rolnictwo (uprawa ziemniaków, kapusty, kwaki, lnu). Do dziś w menu na Śląsku Cieszyńskim można znaleźć potrawy, które odzwierciedlają te uwarunkowania geograficzne i gospodarcze.

Na stole tradycyjne potrawy kuchni beskidzkiej: na pierwszym planie kapusta zasmażana ze
szpyrkami, bryndza, dzban mleka, ziemniaki, biała polewka, w tle kubuś.

Kuchnia beskidzka to przede wszystkim sztuchanki (ziemniaki z cebulką i skwarkami), poleśniki (zapiekana w piecu papka ziemniaczana w liściach kapusty) i placki ziemniaczane. Przysmakiem w okolicach Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki jest kubuś (kubusza), czyli tarte ziemniaki zaparzane gorącym mlekiem i pieczone – najczęściej z jabłkami lub śliwkami. Przed podaniem danie polewa się śmietaną i posypuje cukrem.

Kolejnym typowym daniem regionu są gałuszki, będące kluskami podawanymi ze słoniną i skwarkami; istnieje też jego wersja na słodko – wtedy kluski serwowane są z masłem i cukrem. Składnikiem niezwykle często wykorzystywanym w kuchni beskidzkiej jest kapusta, z której przyrządza się kapuśniak, kwaśnicę i sok. Często podawana jest też z zasmażką i słoninką. Wizytówką Beskidów są sery owcze. Na halach Trójwsi nie brakuje bryndzy, bundzu i oscypka. Sery wykorzystywane są w bardzo różny sposób, także do przygotowania góralskiej wersji pizzy. Popularne dania mięsne to: szynka po beskidzku, żeberka wędzone i kiszka. Region znany jest z jagnięciny, którą wyróżnia wysoka jakość odżywcza i niewielka zawartość tłuszczu.